S/S Slim Exhaust Range Hood GCHS-600T
group name
Stainless Steel Range Hoods
Min Order
1000 piece
brand name
Greaidea Gas Hobs & Gas Water Heaters Manufacturer
model
MCHS-600S
Nearest port for product export
NANSHA, LELIU, SHEKOU, YANTIAN
Delivery clauses under the trade mode
FOB, CFR, CIF, EXW
Acceptable payment methods
T/T, L/C
update time
Thu, 14 May 2026 02:06:06 GMT
Paramtents
  • -Space Saving Integrated perfectly under your kitchen cabinet
  • -Quiet Operation Help maintain a more peaceful kitchen environment
  • -Ducted or Ductless Can be top vented,for recirculation mode possible
  • -Metal Filter Keeps the kitchen fresh,easy to disassemble&wash
  • -LED Lighting Minimum energy consumption,and longer life
Packging & Delivery
  • Min Order1000 piece
Briefing
Detailed
Greaidea's range hoods feature 3-Layer AluminumGrease Filter
3-Layer AluminumGrease Filter
Recirculation mode with carbon filter
Greaidea's range hood features recirculation mode with carbon filter
Greaidea's S/S Slim Exhaust Range Hood
Width
600mm/750mm/900mm
Material
Painted body or S/S body
Filter Type
3 Layer aluminium grease fliter
Activated carbon fliter
Function
3 speed, air flow: 400m³/h
LED & Montor
LED light: 1*2W,
Motor: 1*100W
Packing Size
633x522x132mm (600mm)
783x522x132mm (750mm)
933x522x132mm (900mm)
Loading QTY(20/40/40HQ)
640/1320/1550(600mm)
510/1070/1260 (750mm)
430/900/1050(900mm)