Black/White Slim Exhaust Range Hood MCHS-600B/W
group name
Stainless Steel Range Hoods
Min Order
1000 piece
brand name
Greaidea Gas Hobs & Gas Water Heaters Manufacturer
model
MCHS-6021B/W
Nearest port for product export
NANSHA, LELIU, SHEKOU, YANTIAN
Delivery clauses under the trade mode
FOB, CFR, CIF, EXW
Acceptable payment methods
T/T, L/C
update time
Thu, 14 May 2026 04:48:06 GMT
Paramtents
  • -Space Saving Integrated perfectly under your kitchen cabinet
  • -Quiet Operation Help maintain a more peaceful kitchen environment
  • -Ducted or Ductless Can be top vented,for recirculation mode possible
  • -Metal Filter Keeps the kitchen fresh,easy to disassemble&wash
  • -LED Lighting Minimum energy consumption,and longer life
Packging & Delivery
  • Min Order1000 piece
Briefing
Detailed
Greaidea's range hoods feature 3-Layer AluminumGrease Filter
3-Layer AluminumGrease Filter
Recirculation mode with carbon filter
 Greaidea's range hood features recirculation mode with carbon filter
Greaidea's range hood
Different color options
Technical Specifications
Width
600mm width (750mm & 900mm width optional as well)
Appearance
Painted body(white/black)
Structure
3 layer aluminium grease fliter, dishwasher safe, piano switch control
Function
3 speed, air flow: 400m³/h
LED & Montor
LED light: 1*2W,
Motor: 1*100W
Optional
Activated carbon fliter optional
Packing Size
Loading(20'/40'/40HQ)
640 / 1320 / 1550 (600mm unit)