S/S Slim Exhaust Range Hood MCHS-600S
group name
Stainless Steel Range Hoods
Min Order
1000 piece
brand name
Greaidea Gas Hobs & Gas Water Heaters Manufacturer
model
MCHS-600S
Nearest port for product export
NANSHA, LELIU, SHEKOU, YANTIAN
Delivery clauses under the trade mode
FOB, CFR, CIF, EXW
Acceptable payment methods
T/T, L/C
update time
Thu, 14 May 2026 02:05:50 GMT
Paramtents
  • -Compact and space-efficient Integrated perfectly under your kitchen cabinet
  • -600 mm Range Hood with 200 m³/h Efficiently extracts smoke and odors
  • -3-Layers Aluminum Mesh Filter Effectively Separate Grease & Fumes
  • -3 adjustable speeds and plenty of power handle every cooking task with ease
  • -LED Lighting Minimum energy consumption,and longer life
Packging & Delivery
  • Min Order1000 piece
Briefing
Detailed
 Greaidea's range hoods feature 3-Layer AluminumGrease Filter
3-Layer Aluminum Mesh Filter
600 mm under cabinet Range Hood with 200 m³/h
 Greaidea's 600 mm under cabinet Range Hood with 200 m³/h
Greaidea kitchen range hood Versatile Venting Options: Enjoy flexible installation
Versatile Venting Options: Enjoy flexible installation
Low energy LED to illuminate the cooking space
 Greaidea's under cabinet range hood with LED light
Greaidea slim range hood Technical Specifications
Width
600mm width (750mm & 900mm width
optional as well)
Material
S/S body or  Painted body
Switch
Mechanical Button,3 Speeds
LED & Montor
LED light: 1.5W*1PCS
Product Size
600*480*100(mm)
Packing Size
630*135*520mm