Telescopic Exhaust Range Hood MCHS-6003D
group name
Stainless Steel Range Hoods
Min Order
1000 piece
brand name
Greaidea Gas Hobs & Gas Water Heaters Manufacturer
model
MCHS-6003D
Nearest port for product export
NANSHA, LELIU, SHEKOU, YANTIAN
Delivery clauses under the trade mode
FOB, CFR, CIF, EXW
Acceptable payment methods
T/T, L/C
update time
Thu, 14 May 2026 02:05:51 GMT
Paramtents
  • -Slim Design Elegant design for your kitchen and minimize space
  • -Multi-layer Grease Filter Effectively removes cooking smoke and greasy
  • -Easy to clean Washable multi layer grease filter
Packging & Delivery
  • 68cm x41cm x22cm
  • Min Order1000 piece
Briefing
Detailed
Greaidea's telescopic exhaust range hood
Width
600mm width telescopic
(750mm and 900mm width optional as well)
Appearance
Painted body + S/S panel
Structure
5 Layer aluminium grease fliter, dishwasher safe
Control Type
Rocker button control, hidden switch control
Function
2 speeds, airflow:400m3/h
LED & Montor
LED light:1 *2W,Motor:1*110w
Optional
Activated carbon fliter optional
Packinig Size
650*225*358mm